ردکردن این

حضور شرکت شیلنگ و لوله خوزستان و گروه تخصصی مکانیک و برق نظام مهندسی استان خوزستان  در همایش لوله و اتصالات یو پی وی سی، تأسیسات ماندگار و ساختمان ایمن، ۲ اسفند ۱۴۰۲ در هتل المپیک تهران.

همایش ملی انجمن لوله و اتصالات پی وی سی ۲اسفند با حضور نمایندگان نظام مهندسی ها ، سازمان ملی استاندارد، اتحادیه های تاسیسات مکانیکی و اعضای انجمن برگزار شد. شرکت شیلنگ و لوله خوزستان به عنوان عضو فعال انجمن لوله و اتصالات پی وی سی و یکی از حامیان مالی این همایش به همراه گروه تخصصی مکانیک و برق نظام مهندسی استان خوزستان حضور چشمگیری داشت. اسامی گروه تخصصی مکانیک و برق که در این همایش به عنوان مهمان ویژه شرکت داشتند از گروه مکانیک محمدرضا طالب زاده و سید علیرضل عالمشاه، و از گروه برق ایرج بابادی اوره گانی و محمد جلودارناصری بودند، و از حضور این گروه تخصصی در همایش از جانب برگزارکنندگان و حاضرین تجلیل شد. همچنین برند مجموعه تولیدی شرکت شیلنگ و لوله خوزستان در زمینه تولید اتصالات و لوله های پی وی سی به عنوان یکی از واحدهای مورد تایید انجمن برای حاضرین به نمایش گذاشته شد.
به نقل از خبرگزاری ایفنا در این همایش: پرویز درویش معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد در همایش لوله و اتصالات یو پی وی سی، تاسیسات ماندگار و ساختمان ایمن گفت: استفاده از محصولات غیراستاندارد آثار اقتصادی و روانی زیادی روی جامعه می‌گذارد. سازمان ملی استاندارد در ۲ سال گذشته توجه خاصی به انجمن‌ها داشته و دارد زیرا ساختمان متشکل از اجزای مختلفی است و قوانین مرتبط با استاندارد تدوین شده‌اند.
وی افزود: سازمان ملی استاندارد تصمیم گرفت که یک سند استانداردی با عنوان ساختمان استاندارد (استاندارد جامع ساختمان) را طراحی و تدوین کند؛ یو پی وی سی‌ها نیز باید استاندارد باشند تا ساختمان استاندارد شود.
معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد بیان کرد: سازمان ملی استاندارد وکیل مردم است ومحصولات سازندگان لوله و اتصالات یو پی وی سی حتما باید استاندارد کارخانه‌ای داشته باشد و این استاندارد باید برتر از استانداردهای سازمان ملی استاندارد باشد. این اتفاقی است که در آلمان رخ می‌دهد.
وی ادامه داد: اگر استانداردهای کارخانه‌ای فراتر از استانداردهای ملی باشند، سازمان ملی استاندارد نیازی به آزمودن محصولات نمی‌بیند چون نظام‌های خودارزیابی و خودکنترلی در واحدهای تولیدی راه میفتد؛ این گونه نظارت‌ها پسینی می‌شوند.

تأکید نظام‌مهندسی کشور اجتناب ساختمان‌سازان از استفاده از محصولات زیر پله‌ای است
عابدی رئیس کارگروه تأسیسات مکانیکی سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در همایش لوله و اتصالات یو پی وی سی، تأسیسات ماندگار و ساختمان ایمن گفت: اوتیس ترمز ساختمان را اختراع کرد و سپس ساختمان‌های بلند ساخته شدند. امروزه ساختمان‌های بلند در اکثر شهرهای دنیا هستند. استاندارد اس ال می‌گوید ساختمان بلند، ساختمانی است که ارتفاعش بیش از ۹۱ متر باشد.
وی افزود: کنفرانس بین‌المللی بهداشت، بحران و ایمنی می‌گوید ساختمان‌های بلند باید بتوانند از درون آتش‌سوزی‌های احتمالی را کنترل کنند چون امکان تخلیه فوری آن ساختمان‌ها وجود ندارد.
رئیس کارگروه تأسیسات مکانیکی سازمان نظام مهندسی استان تهران بیان کرد: ۲ موضوع سرعت و فشار جریان در لوله‌کشی فاضلاب ساختمان‌های بلند مهم است.
عابدی گفت: می‌توان از لوله‌های یو پی وی سی در ساختمان‌های بلند استفاده کرد.
وی تاکید کرد: ساختمان‌سازان باید از محصولات استاندارد استفاده کنند و از استفاده از محصولاتی که در زیر پله تولید می‌شوند، اجتناب کنند؛ امروزه همه مهندسان ناظر کشور به موضوع مذکور تأکید دارند.
فرزانه خرمیان دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله‌ و اتصالات یو پی‌وی‌سی در بخش دیگری از این همایش توضیحاتی درباره لوله‌های پلیمری داد.

انجمن لوله و اتصالات یو پی وی سی لوکوموتیو ایجاد اشتغال در کشور است
علی حسین رعیتی فرد معاون روابط کار وزارت کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از این همایش گفت: انجمن لوله و اتصالات یو پی وی سی، انجمن فعالی است و لوکوموتیو ایجاد اشتغال در کشور به حساب می‌آید.، و از همه فعالان عرصه ساختمان‌سازی خواهش کرد که برای ایمن‌سازی ساختمان‌ها تلاش کنند.

امروز عمر ساختمان‌های ایران به یک چهارم عمر ساختمان‌های کشورهای صنعتی دنیا رسیده است
عباسعلی متوسلیان رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان لوله و اتصالات یو پی وی سی در این همایش گفت: ما ۱۸ هزار واحد ناایمن در تهران و شهرهای دیگر داریم. امروز عمر ساختمان‌های ایران به طور متوسط به یک چهارم ساختمان‌های کشورهای صنعتی دنیا رسیده است. این در صورتی است که ما ۵۰ سال قبل طبق آخرین استانداردهای جهانی ساختمان‌سازی می‌کردیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد که کیفیت ساختمان‌های ما کاهش پیدا کرده چون کیفیت مصالح ساختمانی کاهش یافته است؛ امروزه اکثر مصالح ساختمانی ایران و جهان، محصولات پلیمری هستند. ما باید الگوی استفاده از محصولات پلیمری در کشورهای صنعتی جهان را مطالعه کنیم و برای ساختمان‌سازی‌هایمان از بهترین الگو بهره ببریم.
متوسلیان هدف از برگزارش همایش را بهره‌مندی از تجربه‌های علمی و افزایش طول عمر ساختمان‌ها دانست.

 

یکی از موارد شادکامی در دنیا، داشتن مسکن ایمن است
بیژن سحرناز نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یو پی وی سی در بخش دیگری از همایش گفت: هیئت‌مدیره‌های مختلف در ادوار مختلف مأموریتی را برای خودشان تعریف کرده‌اند و مأموریت ما مسئولیت اجتماعی است. یکی از موارد شادکامی در دنیا، داشتن مسکن ایمن است.
وی افزود: من از هوش مصنوعی سؤال کردم که لوله مناسب برای تخلیه فاضلاب ساختمان چیست؟ اولویت اول هوش مصنوعی پی وی سی بود؛ سپس من دوباره سؤال کردم که ایمن‌ترین لوله برای تخلیه فاضلاب ساختمان چیست؟ مجدداً اولویت اول هوش مصنوعی پی وی سی بود.
سپس حمید گرمابی عضو هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر صحبت کرد و توجه همگان را به تأثیر استفاده از محصولات یو پی وی سی روی محیط‌زیست جلب کرد.
ایران بهترین نقطه دنیا برای تولید یو پی وی سی و کلر آلکالی است اما…
بهمن بهزادی مشاور مدیرعامل اروند در بخش دیگری از این همایش گفت: عمر صنعت پی وی سی ما بالغ بر ۵۴ سال است. نمک را به طلا تبدیل کنیم و این حرف واقعا حرف صحیحی است. کلر و زنجیره ارزش آن مرغ تخم طلای صنعت تولید لوله و اتصالات است.
وی بیان کرد: اتیلن و نمک پایه‌های تولید پی‌وی‌سی هستند.
مشاور مدیرعامل اروند گفت: ایران بهترین نقطه دنیا برای تولید یو پی وی سی و کلرآلکالی است اما ما توجه چندانی به تولید یو پی‌وی‌سی نداشتیم.

 

دنیا دارد تغییر می‌کند و ما متأسفانه تغییر نمی‌کنیم
امیدرضا ریاحی عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در بخش دیگری از همایش گفت: انجمن‌ها و تشکل‌ها بخشی از نظام مهندسی کشور هستند.
وی افزود: همیشه گفته می‌شود که تأسیسات قلب ساختمان است و واقعاً همین‌طور است. لوله‌ها نیز به رگ‌ها شباهت دارند و کیفیت آن‌ها بسیار مهم است.
این عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران بیان کرد: صنعت ساختمان‌سازی از گذشته تا به امروز تحول‌های متعددی داشتند و نگاه ما باید به آینده باشد تا بتوانیم عمر ساختمان‌ها را افزایش بدهیم.
ریاحی ادامه داد: دنیا امروز به زنجیره نگاه می‌کند و درباره ساخت قبل از ساخت صحبت می‌‌کند؛ دنیا دارد تغییر می‌کند و ما متأسفانه تغییر نمی‌کنیم یا به‌سختی تغییر می‌کنیم.
وی بیان کرد: سازمان نظام‌مهندسی استان تهران سعی دارد رویکردها را تغییر بدهد؛ این سازمان به دنبال سلامت طرح و اجرا است.

ویژگی های مهم لوله و اتصالات پی وی سی نسبت به سایر پلیمرها
فرزانه خرمیان دبیر انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی به صورت پاورپوینت مزیت های لوله و اتصالات پی وی سی را تشریح کرد. در تحقیقات و آزمون ها نتایج بدست آمده نشان می دهد که مقاومت به شعله (اثر خود خاموش شوندگی)، مقاومت به اسید های غلیظ و اسید های اکساینده، و مقدار MRS (حداقل استحکام لازم) برای لوله UPVC بالاتر از PE و PP است. دبیر انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی با توجه به جدول هزینه های نصب و نرخ های پیشنهادی در سال ۱۴۰۲ بیان کرد: هزینه های نصب لوله و اتصالات UPVC در فاضلاب ساختمان به مراتب کمتر از PP و PE است، و در بررسی های به عمل آمده روش تلفیقی نصب به صورت چسبی و پوش فیت لوله و اتصالات UPVC تاسیسات فاضلاب ساختمان را ایمن تر خواهد کرد.
 لوله‌های آتش‌گیر؛ لوله‌های ارزان‌قیمت اما ناایمن برای برق‌کشی
زهره گیلوری از آزمایشگاه پارس آزمای جامع توضیحاتی درباره انواع لوله‌های برقی داد و گفت: گاهی در کشور ما لوله‌های آتش‌گیر برای برق‌کشی به کار می‌روند و این درست نیست؛ در واقع لوله‌های آتش‌گیر برای برق‌کشی مناسب نیستند اما به نسبت لوله‌هایی که خودخاموش‌شونده هستند، قیمت کمتری دارند و پیمانکاران تمایل زیادی به استفاده از آن‌ها دارند.
وی از مهندسان ناظر درخواست کرد که به شماره‌های درج شده روی لوله‌ها توجه کنند تا ساختمان‌های ایمنی داشته باشیم.
قدرت الله هاشمی مطلق از آزمون دانا پلاستیک در بخش دیگری از همایش لوله و اتصالات یو پی وی سی، تأسیسات ماندگار و ساختمان ایمن گفت: مواد اولیه لوله و اتصالات، موادی هستند که رده‌بندی دارند و تست‌های الزامی کافی نیستند.

سخن پایانی
هدف شرکت شیلنگ و لوله خوزستان از مشارکت در برگزاری و حمایت مالی این همایش بیش از آنکه در راستای سیاست‌های توسعه بازار باشد، مربوط به سیاست‌ها و برنامه‌های این گروه تولیدی در حوزه مسئولیت اجتماعی و آشنایی بیشتر فعالان بازار صنعت و ساختمان در حوزه لوله و اتصالات پی وی سی است. در پایان شرکت شیلنگ و لوله خوزستان از گروه تخصصی کانیک و برق نظام مهندسی استان خوزستان که دعوت این شرکت برای حضور در این همایش را به عمل آورند کمال تشکر را داریم و قدر دانیم.